• Tümünü Temizle

El Yapımı Hediyelik Eşyalar

için 1626 ürün görüntüleniyor.
Filtre
Görünüm
+ 23
Myros - Alaçatı Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 32
Myros - Antalya Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 22
Myros - Bodrum Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 31
Myros - Belek Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 22
Myros - Cunda Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 21
Myros - Çeşme Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 20
Myros - Didim Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 17
Myros - Efes Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 19
Myros - İzmir Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 72
Myros - Kemer Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 22
Myros - Kuşadası Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 21
Myros - Marmaris Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
12,00 TL
(0)
+ 8
Myros - Balık Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
+ 14
Myros - Sığacık Temalı Şeffaf Polyester Magnet
13,50 TL
(0)
için 1626 ürün görüntüleniyor.

El Yapımı Hediyelik Eşya Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El yapımı hediyelik eşya; armağan verilmek üzere el emeğiyle hazırlanan yapımında ahşap, karton, taş, cam, polyester ve seramik gibi pek çok malzemeden yararlanılan eşyalardır.

Günümüzde aradığımız ürünlerin çoğu fabrikasyon bir hale getirilip karşımıza çıkmaktadır. Bu da ürünleri sıradanlaştırmaktadır. El yapımı ürünler ise bu sıradanlığı bozmaktadır. Ürünlerin yapımında harcanan emek ve zaman hediyelik eşyanın değerini otomatik bir şekilde artırmakta ve hediyeyi özel ve anlamlı hale getirmektedir. Bu ürünler her kısmında hakiki güzelliği elde etme eğilimindedir. Seri hediyelik ürünlere göre güçlü bir çekiciliği üzerinde taşımaktadır. El yapımı hediyelerin tercih edilme sebebi de budur.

El yapımı hediyelik eşyalar doğum günlerinde, nişanlarda, sözlerde, sünnet törenlerinde, anneler gününde kısacası hayatın birçok alanında el işçiliğiyle hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra bir yöreyi temsilen de yapılabilir.. Örnek vermek gerekirse Trabzon’da geleneksel ahşap serenderler, Samsun’u simgeleyen Bandırma Vapuru, İstanbul’u akla getiren Kız Kulesi çeşitli malzemeler yardımıyla hazır hâle getirilebilmektedir..

El yapımı Hediyelik Eşyanın Fiyat Aralığı Nasıl Belirlenir?

El yapımı ürünler, kullanılmasının yanı sıra bazen süs bazen de hediyelik olarak hayata dahil edilmektedir. El yapımı hediyelik eşyaların fiyatını belirlemede zaman ve emek önemli bir faktördür. Bunun yanında kullanılan malzemenin kalitesi önem teşkil etmektedir. Mesela karton el işi ürünleri ahşap el yapımı ürünlerine göre daha hesaplıdır. El yapımı hediyelik eşyanın fiyatını belirleyen özellikler aşağıda yer almaktadır.

Toptan El Yapımı Hediyelik Ürünlerinde Fiyat Değişir mi?

El yapımı hediyelik ürünleri toptan olarak daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Bunun birçok sebebi bulunmakla birlikte en önemlisi toplu alımlarda satıcıların stok maliyetlerinin düşmesidir.

El Yapımı Hediyelik Eşya Modelleri ve Fiyatları

El yapımı hediyelik eşyaların fiyatları işlik türüne ve hediyelik eşyanın malzemesine göre değişmektedir.

El Yapımı Açacak

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan açacakların el işçiliğiyle yapılabildiği görülmektedir. El yapımı açacakların üzerinde mekân resimleri, ünlü bir söz, şiir vb. ürünü güzelleştiren ve tercih edilme ihtimalini artırıcı görseller vardır. Ayrıca bu el yapımı açacakların arka kısmına bir mıknatıs yapıştırılarak kullanım kolaylığı sağlanabilir. Fiyatlar; kullanılan malzemeye, kaliteye ve işçiliğine göre 10 TL-50 TL arasında değişmektedir.

El Yapımı Anahtarlık

Nakış, örgü, boncuk, motif ve işleme gibi yöntemlerle ahşap, deri, gümüş, reçine ve ip gibi malzemeler kullanılarak elde edilen el yapımı anahtarlık zarif bir hediyedir.   Fiyatı yapımında kullanılan malzeme ve yönteme göre değişiklik göstermektedir. Mesela gümüş işlemeli anahtarlıklar 1100 liraya kadar çıkabilmektedir. Ancak makrome yöntemle temin edilen hediyelik anahtarlıklar ise 6 TL civarındadır.

El Yapımı Araba Süsü

Arabaların ön camlarında asılı halde bulunan el yapımı araba süsleri ile karşılaşılmaktadır. Genellikle cam nazar boncuklu olmakla birlikte, üzerinde isimlerin ya da duaların yazılı olduğu cam ve metal ürünler el yapımı hediyelik olarak güzel bir armağan olmaktadır. Kullanılan malzemeye ve el işçiliğine göre 19 TL-230 TL arasında fiyatlar değişmektedir

El Yapımı Aşurelik

El işi aşurelik kaplar genellikle çini kabartmalar ve çeşitli desenlerle hoş bir görünüm elde etmektedir. İşçiliğe göre fiyat 60 TL-450 TL arasında değişmektedir.

El Yapımı Baharatlık

Ahşap, seramik, bakır malzemeleriyle sık karşılaştığımız el yapımı baharatlıkların üzerinde bir şehri temsilen resimler yazılar bulunabilmekte bazen de seramik geleneksel kaftan kıyafeti şeklinde tuzluk yapılabilmektedir.  Kullanılan malzeme ve işçilik baharat fiyatlarında da rol oynamaktadır. Fiyatlar 40 TL ile 400 TL arasında değişmektedir

El Yapımı Çay Bardağı

Cam, porselen, toprak ve cam gibi malzemelerle yapılan el yapımı çay bardakları gümüşlüklerde ve mutfak dolaplarında sıcak bir görüntü sağlayabilir. Bu bardakların fiyatları 30 TL-400 TL arasında değişmektedir. Kullanılan malzeme fiyata tesir etmektedir. Örneğin cam el yapımı çay bardakları, toprak el yapımı çay bardaklarına göre daha maliyetlidir. Çay bardaklarını tamamlayan ve kullanımı kolaylaştıran çay bardağı altlıkları da dahil edildiğinde fiyat bir miktar artış göstermektedir.

El Yapımı Bira Bardağı

Genellikle seramik gereçlerden elde edilen el yapımı bira bardaklarının üzerlerinde diğer el işçiliği gerektiren ürünler gibi çeşitli desenler, bir mekânı temsilen isimler veya şehir isimleri bulunabilmektedir. Fiyat aralığı 68 TL ile 240 TL arasında değişmektedir.

El Yapımı Bardak Altlığı

İş yerlerinden kokteyllere kadar hayatın birçok alanında ihtiyaç duyduğumuz bardaklar için ilgi çekici altlıklar yapılmaktadır. El yapımı bardak altlıkları otantik çini desenlerle ve kabartmalarla güzelleştirilmektedir. Seramik ürünlerin dışında deniz kabuklarından yapılan bardak altlıkları da hediyelik olarak tercih edilmektedir. Birçok malzemeden elde edilecek bardak altlıkları hasırın örülmesiyle veya kütüklerin kesilip oyulmasıyla da yapılabilir.  Fiyatlar malzemeye ve işçiliğe göre değişir. Örnek vermek gerekirse yüzeyi cam gibi kırılgan olmayan ekopsi malzemeden üretilmiş bardak altlıkları ahşap olanlarına göre daha pahalıdır. Fiyatlar 20 TL ile 280 TL arasında değişmektedir.

El Yapımı Biblo

Biblo; küçük heykel, vazo gibi süs eşyalarına verilen isimdir. Turistik eşya listesinde geniş ölçüde kullanılmakta ve hediye olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Ev ve işyerlerine hoş bir hava katmaktadır. El yapımı biblo-heykellerin fiyatları işçiliğine, büyüklüğüne, parça sayısına, malzemesine göre artıp düşmektedir. 6 TL ile 12.000 TL arasında değişmektedir.

El Yapımı Bileklik

Bilek etrafına takılan süs eşyası bilekliklerin el yapımı olması manevi değerini artırmakta ve seri fabrikasyon ürünlerine göre daha şık ve özel gözükmektedir. Nazar boncuklarında nazar boncukları, taşlı figürler, Fatma eli şekli yoğunluktadır. Ücretler iş emeğine ve malzemeye göre 16 TL ile 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kuvars, yeşim gibi taşlardan yapımı sağlanan el yapımı bilekliklerin fiyatı malzemenin değeri ile paralellik göstermektedir.

El Yapımı Buhurdanlık

El yapımı buhurdanlık içinde tütsü, kokulu mumluk gibi koku yayan maddelerin yakıldığı eşyadır. İçinden yayılan güzel kokularının dışında görüntüsüyle de bulunduğu ortama duyguları harekete geçiren bir görünüm sağlamaktadır. El yapımı buhurdanlıklar genellikle ebruli desenli seramikten ve çini seramikten yapılmaktadır. 16 TL ve 400 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulmuştur.  

El Yapımı Cezve

Kahve pişirmede kullanılan saplı cezvelerin el yapımı olanları bakır, toprak, çelik, emaye, metal, döküm ve porselen gibi materyaller kullanılarak elde edilir. El yapımı cezveler ürünün kalitesine göre fiyatlar 19 TL ‘den 200 TL ‘e kadar çıkmaktadır.

El Yapımı Çan

İçindeki tokmağıyla ses çıkaran çanlar da el yapımı süs eşyalarının arasındadır. Turizm bölgelerinde, hediyelik eşya dükkanlarında ve internet ortamlarında satışına rastlanmaktadır. El yapımı çanlar genellikle seramik olup üzerlerinde muhtelif desenler olmaktadır. Fiyatları 35 TL ile 70 TL arasındadır.

El Yapımı Çerçeve

Resmi, aynayı, yazıyı süslemek ve bir yere asılacak vaziyete getirmek amacıyla yapılan kenarlıklar el işçiliğiyle hazırlanabilmektedir.  El yapımı çerçeveler kına, sünnet, nişan gibi toplu törenlerde hatıra fotoğrafı çektirmek amacıyla ortası boş kenarları süslenmiş çerçeveler de günümüzde oldukça favoridir. İsteğe ve zevke göre değişik şekillerde hazırlanabilen çerçeveler bazen de bir şehri hatırlatmak üzere yapılabilir. Çoğunlukla ahşap ve seramikten temin edilen el yapımı çerçevelerin fiyatları 52 TL- 1000 TL civarındadır.

El Yapımı Dekoratif Kutu

El yapımı dekoratif kutuların kullanım kolaylığı olduğundan sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. Üzerlerinde kabartmalar, çini desenler, boncuk işlemelerle süslenmiş, kilitli, kilitsiz, kapaklı veya kapaksız özelliği olan el yapımı dekoratif kutuların ücretleri işçiliğine ve kullanılan malzemeye göre 20 TL ile 1000 TL olarak görülebilmektedir.

El Yapımı Demlik

Cam, döküm, porselen, seramik ve bakır gibi malzemeler yardımıyla yapılan el yapımı demlikler hem dış görünüşleri hem de uzun ömürlü olması bakımından hediyelik olarak tercih edilebilir. Özenle işlenen demliklerde kullanılan materyal ve desenler nostaljik bir hava vermektedir. Usta ellerden çıkan bu el yapımı çaydanlıkların fiyatları 119 TL’den 1.600 TL’ye kadar çıkmaktadır.

El Yapımı Duvar Süsü

Duvarlara hareket ve renk katacak olan el yapımı duvar süsleri çok beğenilen ve tercih edilen hediyeliklerdendir. Yeni ev alanlar ve evine hoş bir hava katmaya çalışanlar için göz alıcı bir dekordur el yapımı duvar süsleri. Ayrıca el yapımı sünnet hediyesi ve yeni doğan bebek odaları için alternatif bir hediyedir. Balkon, bahçe, oturma odası mutfak gibi evin her köşesini süslemek için uygundur. Ahşap malzemeden keçeye, seramikten hasıra kadar pek çok materyalle yapılabilmektedir. Dolayısıyla işçilik ve malzeme fiyata yansımaktadır. Makrome iplerin örülmesi işlemiyle saatler hatta günler verilerek elde edilen duvar süslerin fiyatı 1000 TL’ye kadar çıkarken, cam nazar boncuk motifli duvar saatleri 30 TL civarındadır. Bunların dışında çini hayvan desenleri de çok sık tercih edilmektedir. Çini desenlilerin ücretleri boyutlarına göre değişmekte olup 15 TL’ den başlamaktadır.

El Yapımı Havan

Mutfakların vazgeçilmezi olan ve içinde bir şeyler dövmeye yarayan havanlar evde olması gereken gereçlerdendir. El yapımı havanların genellikle ahşap, mermer ve bakır çeşitleriyle karşılaşılır. Ahşap havanlar 13 TL’ den başlamakta, el yapımı pirinç havanlar ise 350 TL’ye kadar çıkmaktadır. El yapımı mermer havanlar ise 82 TL-250 TL arasında değişmektedir.

El Yapımı Havan

El yapımı kahvaltı setleri güne keyifli başlamaya, sofraları güzelleştirmeye vesile olur. Daha çok seramik malzemeyle yapılmakta olup çini gibi desenler ile canlandırılmaya çalışılmaktadır.  Kullanışlı ve şık oluşu nedeniyle hoş bir hediye olacaktır. Fiyatlar el işçiliğine göre değişiklik göstermektedir. El yapımı kahvaltı takımlarının fiyatı 130 TL-450 TL civarındadır.

El Yapımı Kahve Fincanı

El yapımı kahve fincanları daha çok porselen ve seramik gibi malzemelerle işlenmektedir.  Parça sayısı fiyatla paralellik göstermektedir. Seramik 2’li el yapımı ebruli desenli kahve fincanı 25 TL gibi hesaplı bir fiyattayken hassas kullanım gerektiren vintage kahve fincanları 1400 TL’ye kadar çıkmaktadır. 2’li porselen el yapımı kahve fincanı fiyatı ise 135-250 TL arasındadır.

El Yapımı Kalem

Yeni işe başlayanlara, resimle ilgilenenlere, öğrencilere, öğretmenlere kısacası sosyal kimliği olan pek çok kişiye verilebilecek şık bir hediye olacak el yapımı kalemlerin el emeği ile yapılması, anlamının ve değerinin daha fazla olmasına sebep olmaktadır. Ahşap, süslü kurşun kalemler 8 TL-60 TL; el yapımı cam kalemler 116 TL- 400 TL; el yapımı polyester kalemler 20 TL’dir.

El Yapımı Kalemlik

El yapımı kalemlikler, masayı ve çantayı toparlayıcı, düzenleyici bir göreve sahiptir. El yapımı kalemlikler deri ve ahşabın yanı sıra iplerle örme işlemi yapılarak da elde edilmektedir. İşçiliğine ve malzemeye göre fiyatları değişmektedir. Mesela suni deri kalemlikler 8 TL’den başlarken altın varaklı el yapımı cam kalemliklerin fiyatı 2800 TL’ye kadar çıkmaktadır. Ahşap kalemliklerin ortalama fiyatta olduğu görülüp fiyatları 12 TL-213 TL civarındadır.

El Yapımı Kartvizitlik

Kurumların hedef kitleyle haberleşmek, reklamını sürdürmek gibi çeşitli sebeplerle kullandığı kartvizitlerin konulması için muhtelif el yapımı kartvizitlikler vardır. Masa üstü kartvizitlikler genellikle polyester yapıda olmakta, cepte taşımak için hazırlananları ise deriden elde edilmektedir. Polyester malzemeyle yapılanlar deriye göre daha hesaplıdır. Fiyatlar 7 TL- 350 TL arasındadır.

El Yapımı Kase

El yapımı kaseler; bambu, cam, metal, porselen, seramik, ahşap ve mermer gibi malzemelerin şekillendirilmesi ile yapılır. El yapımı kaselerin fiyatları harcanan emeğe ve maliyetine göre değişmektedir. Örnek verecek olursak; Altın varaklı el yapımı kaseler 7000 TL gibi yüksek bir karşılığı varken el yapımı çini kaseler 7 TL den başlamaktadır.

El Yapımı Kaşık Altlığı

Kaşık altlıkları kaşık ve kepçe gibi kullanıldığı esnada kirlenen, yağlanan mutfak eşyalarının mutfak tezgahını kirletmemesi için kullanılırlar . El yapımı kaşık altları seramik, çini, porselen gibi materyallerden üretilmektedir. El yapımı kaşık altlıkları fonksiyonel kullanımı dışında mutfak tezgahında dekoratif olarak da kullanılabilmektedir. Çeşitli desen ve malzemelere sahip olan el yapımı kaşık altlıkları 9 TL ile 190 TL arasında olduğu görülmektedir.

El Yapımı Kumbara

Sıklıkla ahşap ve çömlekten imal edilen el yapımı kumbaralar para biriktirmenin yanı sıra testi şeklinde olanları da kına gecelerinde “testi kırma” ritüelinde kullanılır. Ahşap el yapımı kumbaralar 30 TL- 525 TL arasındadır. Topraktan kumbaralar ise 22 TL- 250 TL civarındadır. Nostaljik metal; araba, daktilo çeşitleri de görülmekte olup bunların fiyatları 900 TL’ye kadar ulaşmaktadır.

El Yapımı Kupa

Farklı tasarımlar ve emeklerle yapılan el yapımı kupalar doğal dokunuşlara sahiptir. Bambudan ahşaba, porselenden metala pek çok çeşidi vardır. El işçiliğine dayanan el yapımı kupalarda da diğer el yapımı ürünler gibi emek arttıkça fiyat artmaktadır. 17 TL- 289 TL arasında fiyatlar görülmektedir.

El Yapımı Küllük

Hediyelik el yapımı eşyalardan bir diğeri de küllüklerdir. Sigara külleri, normal çöp kutularına veya doğaya atıldığı zaman büyük zararlar verebilmektedir. Bu sebeple iç ve dış mekanlarda, arabalarda sık sık önümüze çıkmaktadır. El yapımı sıradan küllüklerin yanı sıra seyahat edilen yerleri temsilen hazırlanan küllükler, hayvan şekli verilmiş küllükler, arabaya özel kullanımı olan küllükler de vardır. Bu küllüklerin üzerinde o yere ait isimler ve resimler çini kabartmalarla işlenmiştir. El yapımı küllükler cam, çini, polyester, seramik, şeffaf polyester gibi malzemelerden yapılmaktadır. Üzerindeki desene ve kullanılan malzemenin kalitesine göre fiyatlar 9 TL-71 TL arasındadır.

El Yapımı Lamba

Bakır, cam, metal, porselen ve seramik malzemeden ortaya çıkarılan el yapımı lambalar küçük, şık bir hediye görevi üstlenebilir. Günümüzde el yapımı lambalara her ne kadar ihtiyaç duyulmasa da eve renk katıcı ve insanı dinlendirici bir görünüm sağlamaktadır. Özellikle geçmişi hatıra getiren gaz lambaları bulunduğu ortama nostaljik bir hava ilave etmektedir. Çatlatma ve mozaik desenli el emeği hediyelik lambalar da ilgi görmektedir. Fiyatlar 210 TL ve 405 TL civarındadır.

El Yapımı Magnet

Buzdolabı süsü denince ilk akla gelen süslerden bir tanesi magnetlerdir. Arka tarafı mıknatıslı olup metale yapışma özelliği bulunan el yapımı magnetler cam deniz kabuğu, polyester, seramik, şeffaf polyester gibi malzemelerle üretilmektedir. Her renk olabilen magnetler isteğe göre de özelleştirilebilir. Bu nedenle anlamlı bir hediye olacaktır. Özellikle sünnet hediyelik el yapımı eşyası, el yapımı kına hediyeliği, nişan el yapımı hediyeliği olarak sıklıkla kullanılmakta, gelen misafirlere o günü hatırlatıcı magnetler armağan edilmektedir. Bunun dışında yapıldığı yörenin özelliklerini taşıyan hediyelik olarak magnetler ön plana çıkmaktadır. Fiyat aralığına bakıldığında işçiliğine ve materyaline göre fiyatların değiştiği görülmektedir. 4 TL- 22 TL arasında fiyatlar değişmektedir.

El Yapımı Mumluk

El yapımı mumluk; ahşap, cam, çini, mum, seramik malzemeleriyle üretimi gerçekleştirilen el yapımı mumluklar içine mum koymaya ve etrafı aydınlatmaya yarayan göze hitap edici bir hediyelik eşyadır. 18 TL- 336 TL fiyat aralığı görmekteyiz. Fiyatın bu şekilde değişmesi malzemesine göredir. Mesela ahşap el yapımı mumluklar, el işi çatlatma mumluklara göre daha hesaplıdır.

El Yapımı Nazarlık

Özellikle camdan yapımı sağlanan nazarlıklar evin giriş kapısından arabalara, bebeklerin elbiselerinden boyna kadar pek çok yere asılmaktadır. Kültürümüzde nazardan koruduğuna inanılan bu eşya yeni ev veya araba alanlara zarif bir hediye olabilir. El yapımı nazarlıkların fiyatları büyüklüklerine ve işçiliğine göre değişmektedir. Yaklaşık 4 TL- 30 TL arasında bir fiyat görülmektedir.      

El Yapımı Nihale

El yapımı nihale; sofralarda tencere, çaydanlık gibi nesnelere altlık olarak kullanılmaktadır. Bununla beraber el yapımı nihaleler süs eşyası olarak da hoş bir hava sergilemektedir. Kabartma, kazıma kabartma, özel kabartma, turkuaz gibi çini koleksiyonları oldukça göz alıcıdır.  Fiyatlar 30 TL-33 TL civarındadır.

El Yapımı Notluk

Masalarda olmazsa olmaz nitelikte olup içine kâğıt konulan notluklar değişik şekillerde tasarlanmaktadır. El yapımı notlukların fiyatları 17 TL-40 TL dolaylarında olduğu görülmektedir.

El Yapımı Peçetelik

El yapımı peçetelikler seramik veya çini dokusuyla sofralara naif bir görünüm vermektedir. El yapımı peçeteliklerin işçiliğine göre fiyatları 32 TL-63 TL arasındadır.

El Yapımı Sigara Kılıfı

El yapımı sigara kılıfları; kırılmayı, ezilmeyi önlemek amacıyla kullanılan genellikle cep boy olan kaplardır. Genellikle silikon veya deri malzemeden yapılan sigara el yapımı sigara kutularının üzerinde mekân isimleri, hediye edilen kişinin ismi ya da özel bir desen yer alabilmektedir. Fiyatlar malzemeye göre değişmekle beraber silikon ürünlerin daha maliyetli olduğu görülmektedir. Fiyatlar 40 TL- 10 0 TL dolaylarındadır.

El Yapımı Şekerlik

Misafir ağırlarken çay ve kahve ikramlarının yanında şeker sunmak için, bayramlarda lokum ve şeker ikram ederken şekerliklere ihtiyaç duyulur. Çay takımlarının yanında özel bir detayı olarak yer alır. Gittikçe çeşitli tasarımları çıkan dekoratif ürünlerden bir tanesidir. El yapımı şekerlikler çini, seramik, porselen, cam gibi malzemelerle hayat bulur. Fiyatları malzeme ve işçiliğe göre değişiklik göstermekle beraber fiyatları 50 TL- 85 TL civarındadır.,

El Yapımı Mini Şişe

Şişeler, genellikle içecekleri hijyenik bir vaziyette koruyabilen cam malzemesinden yapılmaktadır. Şişeler devamlı kullanılabilir ve sürdürülebilir olduğundan çevre dostu özelliktedir. Şişenin bu özelliğinin yanı sıra mesaj kutusu haline getirilip anlamlı bir el yapımı hediye olarak önümüze çıkabilmektedir. Fiyat aralığı 18 TL- 60 TL’dir.

El Yapımı Şişe Tıpası

Şişelerin ağzını kapatıp içindeki sıvıyı muhafaza etmek amacıyla kullanılan tıpaların el yapımı olanları mevcuttur. Çiniden üretilebilmektedir. El yapımı şişe tıpalarının fiyatları 25 TL’den başlamaktadır.

El Yapımı Tabak

Epoksi, çini, polyester, seramik malzemelerle hem sofralarda kullanılabilecek bir eşya ya da evi süsleyebilecek dekoratif bir ürün niteliğinde olabilir. El yapımı tabaklar göze hitap eden bir sofra hazırlamakla kalınmayıp fark yaratan bir sunum oluşturulmuş olur. Evin bir köşesini güzelleştirmek amacıyla kullanılan tabaklar ise bir şehrin sembolünü ya da çini kabartmaları taşıyabilir. İşçiliğe göre fiyatları değişiklik yaşayabilmektedir. 25 TL’den 1026 TL’ye kadar çıkmaktadır.

El Yapımı Takvim

Üstünde ayların, günlerin ve yılların yazılı olduğu el yapımı takvimler çalışma masalarında, ofis masalarında, yanı başımızda kısacası hayatımızın pek çok köşesinde yerini almış durumdadır. El yapımı takvimler polyester, ahşap gibi malzemelerden üretilebilirken üzerine çeşitli desenler yapılabilmekte kimi zamanda bir bölgeye ait resim üzerine çizilebilmektedir.  Fiyatları 44 TL-71 TL görülmektedir.

El Yapımı Tavla

Tavla; Türk kültürüne Osmanlı zamanından kalma bir hediyedir. Esnaflarda, kahvehanelerde ve evlerde sıkça oynanan bir oyundur. Vazgeçilmez bir oyun haline gelen tavla oyununu oynandığı tahtanın el yapımı olanları mevcuttur. El yapımı tavlaların fiyatları 189 TL ile 14.835 arasında değişmektedir. Dışı ceviz kaplama içi mdf olan tavlalar, ahşap deve kemiği tavlalara göre daha hesaplıdır.

El Yapımı Tütsülük

Genellikle seramik ve çini malzemeden piyasaya sürülen el yapımı tütsülükler; içerisinde güzel kokuları yayan, zihni rahatlatan, meditasyon ve terapi yapmayı kolaylaştıran tütsüleri barındıran eşyadır.  El yapımı tütsülüklerin fiyatları 35 TL- 124 TL dolaylarındadır.

El Yapımı Vazo

Özellikle çini malzemelerle hayat verilen el işi vazolar tasarımına modern ya da nostaljik bir görünüm sunmaktadır. İçerisine çiçek koyulabilecek bu eşya çiçeksiz bile yeterince ilgi çekici olacaktır. El yapımı vazoların fiyatları 50 TL'den 750 TL’ye kadar ulaşmaktadır.

El Yapımı Yumurtalık

Mermer ve metal el yapımı yumurtalıklar desenleriyle sofraların sıradanlığını bozacaktır. 2’li yumurtalıklar 40 TL- 129 TL civarındadır.

El Yapımı Kar Küresi

Cam, seramik, polyester yapıda olan kar küreleri oldukça sık tercih hediye edilen ürünlerin başında gelmektedir. Geçmişi hatırlatan ve geçmişin güzelliklerini içinde gizleyen kar küreleri içindeki kalbe dokunan müzikle tamamlanmaktadır.  Fiyatlarına bakıldığında 53 TL-301 TL arasında değiştiği görülür.

El Yapımı Peştemal

El yapımı peştamallar; havuz ve deniz kenarlarında, hamamda, banyoda, saunalarda ve spor salonlarında rahat kullanımı sebebiyle ihtiyaç duyulan bir üründür. Bornoz şeklinde olan peştamalların dışında sadece bele veya göğüs kısmına sarılanları da vardır. El yapımı peştemallar 20 TL’den başlayan fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır.

El Yapımı Saat

Saatler hayatı düzene sokan yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Fabrikasyon çeşitlerinin yanında el işçiliği ile yapılan saatler de şık bir hediye konumundadır. El yapımı saatler üzerinde çeşitli resimler ve desenler oluşturmakla birlikte ahşap, polyester ve ahşap malzemeden üretilebilir. 44  TL- 160 TL civarında fiyatlarla karşılaşılmaktadır.

El Yapımı Masaüstü Dekor

El yapımı masaüstü dekorlar; sanatsal bir bakış açısıyla özenilerek tasarlanıp üretilmiş değişik bir hediyedir. Turizm bölgelerinde bir numaralı hediyeliklerden bir tanesi olmakla beraber cam, polyester, deniz kabuğu gibi materyallerle yapılır. El yapımı masaüstü dekorların fiyatları 17 TL-128 TL dolaylarındadır.

El Yapımı Hediyelik Eşyaların Faydaları Nelerdir?

El emeği ürünleri özel kılan birçok nokta mevcuttur. Bu ürünler fabrikasyon olmadığı için yaratıcılıkla bağlantılıdır. İnsanın hayal ürünü olduğu için birebir eşi benzeri olmaz. Kişisel dokunuşlara dayalı olan el işi hediyelikler dayanıklı sanat eserleridir. Faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • El yapımı ürünlerin başta gelen faydalarından bir tanesi doğayı koruyucu özelliğinin olmasıdır. Özellikle el yapımı ahşap hediyelikler tabiattan gelen malzemesiyle hem estetik görünür hem de dekorasyon için uygundur.
  • El yapımı ürünler yeni iş alanları yaratır. Fabrikasyon ürünlerin yoğunluk kazandığı günümüzde el yapımı hediyelik ürünler kişinin yeteneğini ve hayal gücünü yansıtmaktadır. Bu sebeple el yapımı süs eşyaları değer kazanmaktadır. Dolayısıyla bu eşyaları yapacak olan kişiler her malzemenin özelliklerinden haberdar olmalı ve bunun için çalışmalıdır.
  •  El yapımı hediyelikler emsalsizdir. Aynı tasarımlar kullanılsa dahi birebir benzerlik olması mümkün değildir.  Bu nedenle doğum günleri, evlilik yıldönümleri gibi önemli günlerde hediye olarak sunulabilir.
  • Söz hediyelikleri, nişan hediyelikleri ve kına hediyelikleri denilince akla pek çok çeşit gelmektedir. Gelen misafirlere o günü hatırlatmak için özenle hediye seçilmektedir. El işçiliği sayesinde isteğe göre hazırlanabilmektedir. Gelin ve damadın isimlerinin baş harfleri, özel günün tarihi, törenin yapıldığı mekân ismi bu hediyelik süs eşyalarının üzerinde yer alabilmektedir.
  • Görünüşü ve işlevi bakımından bazı el işi hediyelikler insan ruhuna iyi gelmekte ve stresi azaltmaktadır. Mesela tütsülüklerin şekil ve desenlerinin yanı sıra fonksiyonları insana iyi gelen bir süs eşyasıdır.
  • Geri dönüşüme büyük bir katkı sağlar. Kullanılmış ve çöp haline gelmiş malzemeleri çeşitli aşamalardan geçirilerek yeni ve kullanışlı ürünler haline getirilebilir.  

El yapımı Hediyelik Eşya Hangi Malzemeden Yapılmıştır?

El yapımı hediyelik eşya yapımında kullanılan malzemeler şunlardır; ahşap, bakır, bronz, cam, çini, deniz kabuğu, deri, epoksi, keten, metal, mum, pamuk, plastik, polyester, seramik ve şeffaf polyesterdir. Bu malzemelerin içerisinde özellikle çini, el yapımı süs eşyalarında oldukça sık kullanılır. Bunun sebebi Osmanlı saraylarındaki asırlara meydan okuyan, solmayan, renkli ve desenli çinileri anımsatmasıdır. Aynı zamanda çiniler haz veren bir görüntü sağlamakta ve dikkatleri cezbedecek hediyelik olmaktadır.  Çini malzeme ile biblo-heykellerden kupaya kadar neredeyse bir çok el yapımı süs eşyası yapılmaktadır.

El yapımı ürünlerde çok kullanılan bir diğer malzeme de seramiktir. Seramikler, dirençli, doğaya zararı bulunmayan, su geçirmez, dayanıklı bir üründür. Neme, toza ve güneş ışığına karşı mukavemete sahiptir. Bu özellikleri seramik el yapımı hediyelik eşya yapımına yol açmıştır. Seramikten yapılan el işi ürünler şu şekildedir; biblo-heykel, bira bardağı, buhurdanlık, çan, demlik, duvar süsü, duvar tabağı, fotoğraf çerçevesi, kahvaltı takımı, kar küresi, kâse, kaşık altlığı, kupa, küllük, magnet, mumluk, peçetelik, saat, tuzluk, tütsülük ve yüksük.

Uzun ömürlülüğü ile bilinen polyester birçok biyolojik bileşime karşı dirençlidir. Bu malzeme ile üretilen ürünler şu şekilde sıralanabilir; açacak, anahtarlık, biblo-heykel, duvar tabağı, kalem, kar küresi, kartvizitlik, küllük, magnet, masaüstü dekor, notluk, saat ve takvim.

Hafif, doğal, geniş doku ve rengiyle ahşap; kullanımı yaygın olmakla beraber hediyelik seçimlerinde özel bir yeri vardır. Ahşap el yapımı süs eşyası olarak kalem, kumbara, kapı süsü, duvar dekorasyonu ve mumluk yapımında tercih edilmektedir.

Sert dokusu ve tabi desenleri ile deniz kıyılarını süsleyen deniz kabukları evin de her yerini dekore edebilecek bir hoş görünüme sahiptir. Deniz kabuklarıyla yapılan el emeği süs eşyaları genelde şunlardır; anahtarlık, bardak altlığı, biblo heykel, duvar süsü, magnet, masaüstü dekor, şişe ve kapı süsü.

El Yapımı Hediyelik Eşyalar Nasıl Temizlenir?

El işçiliği ile hazırlanan eşyaları temizlerken yapımında kullanılan malzemenin ne olduğuna dikkat edilmelidir. Mesela bakır, bulaşık makinesine konulduğu zaman solma ve kararma yapabilir. Bunun dışında asidik bazı maddeler eşyanızda solmaya sebep olabilir. Ürünlerinizi temizlerken önce sert olmayan bir fırça kullanabilirsiniz, üzerinde bir leke oluşmuşsa cif yardımıyla bu lekeye müdahale edebilirsiniz. Ancak cif kullanımı sık sık olmamalıdır. Çünkü eşyanın üzerinde çiziklere sebebiyet verebilir. Bakır el yapımı hediyelik eşyayı temizlerken limon kullanılabilir. Limonu ikiye bölüp tuza bulandıktan sonra bakırı ovma işlemiyle temizleme gerçekleşmiş olur. Ahşap kullanımı kolay olan bir malzemedir. Kirlenmesi kolay olmayan ama solma ve kabarma ihtimali yüksek olan ahşapları temizlerken suya çok fazla maruz bırakılmadan sirke veya marketlerde satılan ahşap temizleyiciler kullanılabilir. Metallerde ise karbonatlı su tercih edilebilir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.