myros-popup.jpg (663 KB)
 • Tümünü Temizle

Takı

için 23 ürün görüntüleniyor.
Filtre
Görünüm
Bugün Kargoda
+ 6
Myros - Toptan Yılbaşı Temalı Myros Bileklik
69,00 TL
(0)
Bugün Kargoda
Myros - Toptan Yılbaşı Temalı Halhal
96,50 TL
(0)
Bugün Kargoda
+ 3
Myros - Toptan Yılbaşı Temalı Myros Kolye
96,50 TL
(0)
69,00 TL
(0)
96,50 TL
(0)
96,50 TL
(0)
96,50 TL
(0)
Myros - Toptan Fil Temalı Myros Halhal
96,50 TL
(0)
SKU: MYROS302 Toptan Halhal
96,50 TL
(0)
69,00 TL
(0)
69,00 TL
(0)
69,00 TL
(0)
69,00 TL
(0)
69,00 TL
(0)
69,00 TL
(0)
için 23 ürün görüntüleniyor.

Takı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Takı; vücudu veya elbiseyi güzelleştirmek amacıyla kullanılan geniş bir malzeme aralığıyla üretimi sağlanan her türlü ziynet eşyasıdır. Takı kategorisi içeriği genelde şunlardır.

 • Kolye
 • Bileklik
 • Küpe
 • Yüzük
 • Halhal
 • piercing
 • broş
 • bilezik
 • hızma
 • choker

Elbiseyi tamamlayan hoş bir bütünlük elde etmeyi sağlayan takıda günlük yaşantıdan özel bir güne kadar hayatın pek çok noktasında kullanılmaktadır. Özellikle kadın takılarında geniş bir kullanım alanı olduğu görülmekte ve özenle seçimler gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda evlilik yıldönümlerinde, doğum günlerinde, sevgililer gününde, kına gecelerinde, sözlerde ve düğünlerde hediyelik olarak en güzel takılar seçilmeye itina edilir. Takı modelleri incelenirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kıyafet ve takı uyumu önemlidir. Mesela günlük kıyafetlerin üzerine basit ve sıradan ancak göze hitap eden takılar takılırken abiyelerin üzerine takılan takılar daha gösterişli ve büyük olabilmektedir. Bu nedenle takı alırken ihtiyaç ve kullanım alanı göz önünde bulundurulması gereken bir faktördür.
 • Takı kıyafetlerin en önemli tamamlayıcısı olduğu için kalitesine dikkat edilmelidir. Basit ve kalitesiz takılar, kıyafet ne kadar şık olursa olsun görünüşü basitleştirir.
 • Takıların bütünlüğüne dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse; kadın bileklik ve kolye takısı alınmak isteniyorsa bir tanesi bronz diğeri gümüş olursa bütünlük elde edilemez. Bu nedenle ikisinin de bronz ya da gümüş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kıyafetler ve takı arasındaki ahenk için renk uyumuna özen gösterilmelidir. Kıyafetin üzerindeki renkler çerçevesinde takı tercih edilirse hoş bir görüntü gözler önüne serilir.
 • Kişisel hediyelik takı alınacaksa kişinin bazı özelliklerine dikkat edilebilir. Göz rengine ve ten rengine uyumlu takılar tercih edilebilir.
 • Eğer alınan takı değerli taşlardan imâl edilmişse malzemenin saflığı ve sahtelik durumu iyice analiz edilmelidir. 
 • Alınan takının malzemesine alerji ihtimaline karşın dikkat edilmelidir.
 • Takılar karakterinizi yansıtır. Bu nedenle takı alırken kişinin karakteri göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Takı ölçüleri kişinin vücut yapısına uyumlu olmalıdır. Takı alınırken vücut şekli hesaba katılmalıdır. Mesela boynu yeterince uzun olmayan kişiler choker tercih etmemelidir. Çünkü bu takı kişinin boynunu olduğundan daha kısa göstermesine sebebiyet verebilir. 
 • Günümüzde takı pek çok amaç için kullanılabilir. Takı; elbiseyi tamamlayıcı, bir inancı temsil edici,uğur verici veya zarif gösterici görevler üstlenebilir. Bunun yanı sıra kişinin yaşam tarzını, inanışını veya medenî halini yansıtabilir. Örnek vermek gerekirse; bilindiği üzere islam dininde erkeklerin altın takması pek hoş karşılanmadığı için erkekler takılarda gümüşe yönelmektedir. Evlilik yüzüğü, söz yüzüğü, nişan yüzüğü gibi kişinin medeni durumunu belli edecek bir konumu da toplumda bulunmaktadır. Bu nedenle takı alırken amaca uygunluk çok önemlidir

Takıların Fiyat Aralığı Nasıl Belirlenir?

Özel günlerde hediye olarak sıkça tercih edilen güzel takılar, kadın ve erkekleri cezbeder. Elbiselerin ön plana çıkmasını, hoş ve şık bir görünüm yaratmayı  sağlar. Tarzınızda dini inancınıza kadar pek çok kişisel ve karakteristik özelliklerin yansımasına sebep olacak takıların fiyatları belirlenirken kullanılan malzeme, işçilik, boyut, taş cinsi ve tip önemli rol oynamaktadır. 

Takı fiyatlarını etkileyen hususlar aşağıdadır:

 • Özellikle kadın takı kategorisinde muhtelif takılar olduğu görülmektedir. Bayan takıları ve erkek takılarını etkileyen ana faktör malzemedir. Örnek vermek gerekirse boncuktan üretilen takılar 6 TL ile 1000 Tl arasında değişirken altın kullanılarak canlılık verilen takılar altın miktarına göre 80 TL’ den 150.000 TL’ye kadar ulaşabilmektedir.
 • Takı fiyatlarını belirlerken göz ardı edilemeyecek derecede önemli olan bir başka etmende işçiliktir. El işçiliği fiyatla paralellik göstermektedir.  Bir ürünü yaparken verilen zaman ve emek fiyata dahil olmaktadır. Bu durum takılara maddî ve manevî değer ilave etmektedir. El işi takılar genellikle boncuk, altın, gümüş ve iplerle yapılmaktadır. 10 TL ile 20.000 TL arasında fiyatlar öne çıkmaktadır. Ancak bu derece fiyat farkının sebebi sadece el işi olmasından değil kullanılan malzemenin değerinden de kaynaklanmaktadır.
 • Takı çeşitlerinin boyutu fiyatlara tesir eder. çünkü boyut büyüdükçe kullanılan malzemenin oranı artmaktadır ve imâl ederken masraflar cebe yansımaktadır. Bu nedenle takının boyutlarına göre farklılıklar olması olağandır.
 • Kişiyi ruhsal yönden tetikleyecek bazı taşlar vardır. Bu taşları insanlar bedenlerinde her zaman taşımayı isteyebilmektedir. Bu sebeple takılarda değerli taşlar sıklıkla tercih edilmektedir. Mesela kişiyi ruhsal açıdan koruyan ve güçlü bir enerji veren akik taşı takı modellerinde kullanıldığında fiyatın 50 TL ve 2700 TL dolaylarında olduğu görülmektedir. 
 • Fantezi, günlük, klasik, sallantılı ve tektaş gibi takı tipleri vardır.  Bu tipler de fiyatta etken oluşturabilir. 

Bileklik Modelleri ve Fiyatları

Bilekte aksesuar görevi yapan bileklikler erkekler ve kadınlar arasında bir trend haline gelmiştir. Zarif bir hava katmanın yanında bazen simgelediği anlamı da kişilere yansıtmaktadır. Muhtelif çeşitleri bulunan bileklik modelleri şık ve özel bir hediye olabilmektedir. En çok tercih edilen bileklik modelleri şunlardır: 

Cam Boncuklu Bileklik Modelleri

Cam orjinalinde sıvı bir maddedir ancak işlenerek sert bir hale getirilmiştir. Bir halk sanatı olan cam boncuk yapımı sayesinde takı yapımında çeşitlilik sağlanmıştır. Cam ateşte yumuşatılarak boncuk formlara sokulur. Elde edilen boncuklar ile bilekliklere renk ve ışık katılır. Her cebe uygun olan cam boncuk bilekliklerin fiyatları işçiliğe göre artış göstermektedir. Fiyatları 4 TL ile 400 TL arasında değişmektedir.

Altın Kaplama Bileklik Modelleri

Altın dayanıklı olması nedeniyle eşyaların dış faktörlerden etkilenmesini geçiktirir. Altın kaplama takılarda ekonomik olduğu için tercih edilebilmektedir. Altın kaplama sayesinde eşyalara altın görünümü vererek gösterişli ve maliyeti düşük ürünler elde edilebilir. Boyut ve işçilik faktörlerini de göz önünde bulundurarak altın kaplama ürünlerin 6 TL ve 1150 TL arasında olduğu görülmektedir. 

Gümüş Bileklik Modelleri

Gümüş diğer metaller arasından sıyrılarak tasarımcıların takı yapımında kullandığı en önemli metaryallerdendir. Gümüş hafif ve dayanıklıdır. Diğer bir özelliği de temizliği ve bakımı kolay olmasıdır. Lakin kararma durumu kaçınılmazdır. Bu duruma karşın gümüşün cilalanarak temizlenmesi oldukça kolaydır. Gümüş bilekliklere bakıldığında 10 TL ile 19.000 TL fiyat aralığı görülecektir. Fiyat farkının sebepleri arasında işçilik, boyut ve gümüş miktarı da vardır.

Plastik Bileklik Modelleri 

Plastik, kolay işlenebilen ve hafif bir malzemedir. Plastiklerin dezavantajı zamanla renginin solması ve çizilmelere karşı direncinin az olmasıdır. Ancak ucuz maliyetli oluşu bileklik yapımında kullanılmasına sebep olmuştur. Fiyatlar 5 TL ile 50 TL dolaylarındadır.

Hakiki Deri Bileklik Modelleri

Gerçek deri; dayanıklı, uzun ömürlü, esnek, doğaya zarar vermeyen ve kolay deforme olmayan bir malzemedir. İşlenirken bir çok süreçten geçtiği için değerli ve pahalıdır. Kullanıldığı ürüne şıklık ve asalet katar. Hakiki deri bileklik modellerinin fiyat aralığı 10 TL ile 500 TL arasındadır.

Takı Yapımında Kullanılan Materyaller  Alerji Yapar Mı?

Vazgeçilmez bir önemi olan takılar şıklığın tamamlayıcısıdır. Ancak birçok insanın sağlığına zarar verebilecek etkileri görülmektedir. Bu zararların başında gelen yabancı bir maddenin cilde temasıyla derinin verdiği tepki olarak bilinen alerjidir. Vücut karşılaştığı  farklı maddeye karşı kızarıklık, çatlak, kaşıntı ve sulanma gibi reaksiyonlar verebilir. Bu alerjik tepkiler kişiden kişiye değişebilir. Mesela bazı kişiler metalden dolayı alerji olurken bazı kişilerde alerji söz konusu değildir. Vücudun pek çok noktasında alerji ile karşılaşılabilir ancak en sık yaşanan kulağa takılan sahte nikel yapıdaki küpelerin kaşınma ve iltihaplanma oluşturmasıdır. Aynı zamanda kola takılan bazı bileklikler de ödemlere sebebiyet vererek hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu nedenle vücut iyi tanınmalı ve tercih edilecek takının malzemesine dikkat edilmelidir. Metale alerjisi olan bir kişi altın veya gümüş gibi zararsız madenlere yönelebilir. 

Takıların Kararmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Sosyal statü, inanç ve kimliği temsil etmenin yanında farklı görevlerde üstlenen takıların korunması ve temizlenmesi ömrünü uzatır. Malzeme ne kadar kaliteli olursa olsun zaman içinde bazı etkiler nedeniyle takılarda kararmalar oluşabilmektedir. Bunu engellemek için öncelikle takıya su değdirilmemelidir. Banyo yaparken veya havuza girerken takı çıkarılmalı ve suyla teması önlenmelidir. Aynı zamanda parfüm ve deodorant gibi tankının rengini bozabilecek ürünler takının üzerine sıkılmamalıdır. Takılarda oksitlenip sararma ve kararmaya sebebiyet verecek terli bir vücuda sahip kişiler özellikle yaz aylarında takı takmamalıdır. Başka bir önlem de takılar nemsiz bir ortamda muhafaza edilmeli, ıslak bir bezle temizleme işlemi yapıldıktan sonra hemen kurulanmalıdır. 

Takı Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Takıların birçoğu standart ölçüde yapılmaktadır. Ancak nişan, evlilik, söz gibi törenlerin olmazsa olmazı, çiftlerin aşkının simgesi haline gelen yüzük takısında bu durum değişmektedir. Özellikle yüzük takısında parmak ölçüsüne ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer kuyumcu uzaksa ve ev şartlarında yüzük ölçüsü alınması gerekiyorsa şunlar yapılabilir:

 1. Bir ip parmağa sarılarak tam bir çember oluşturduğunda bitiş noktası işaretlenir. Başlangıç ve bitiş noktası aralığı milimetrik cetvelle ölçülür. Daha sonra bu sonuç ile beraber yüzük ölçü tablosuna bakarak parmağın ölçüsü bulunur.
 2. Diğer bir yöntem ise daha önce kullanılmakta olan yüzüğün çapı milimetrik cetvel ile ölçülmesidir. Bulunan sonuç yüzük ölçü tablosundan bakılarak ölçüye karar verilebilir. 

Takılardaki Semboller Nelerdir?

Süs, tılsım ve tamamlayıcı gibi mesuliyetleri bulunan takılar dış görünüşe hoş bir hava vermenin en zarif noktasıdır. Takılar bazı işaretleri taşıyabilmektedir. Bu tarz takılar süsten ziyade derin anlamlar taşımaktadır. Takılarda günümüzde sıklıkla tercih edilen semboller şunlardır:

 • Hayat ağacı; doğum, yaşam, ölüm döngüsünü sembolize eder. yaratılışı, türeyişi, yaşamı ve ölümü gösteren bu işareti insanlar birçok eşyalarında kullanarak eşyalarına hoş bir görünüşün yanı sıra anlamsal değer katarlar. Hayat ağacı takılarını insanlar bereketin bir nişanı olarak taşımayı sıklıkla tercih etmektedir.
 • Dört yapraklı yonca; şans getirdiğine inanılan dört yapraklı yonca takıları özellikle tercih edilip hediye amacıyla kullanılabilmektedir.
 • Hamsa; açık bir elin içinde gömülü duran bir göz şeklinde bir motiftir. Birçok kültürde özel bir yeri mevcuttur. özellikle kötülüklerden ve nazardan koruyacağına inanılır. Dinî bir değere de sahiptir. Hamsanın bu manaları bünyesinde toplaması onun insanlar tarafında sıkça tercih edilmesine yol açmıştır ve hamsa işareti takılarda yerini almıştır. 
 • Üçgen; aşağı ve yukarı bakan üçgen takılar bir ailenin bütünlüğünü ve birleşimden doğan gücü temsil etmektedir. Aynı zamanda Hristiyanların kutsal üçlemesini (Baba-oğul-ruh) ve geleceği simgeler. Üçgen takılar anlamsal özelliği ve görünüş şıklığı bakımından oldukça ilgi çekmektedir.
 • Sonsuzluk; sekiz sayısının yan biçimde duruşuna benzeyen bu şekil ebediyeti imgeler. Sonsuzluk işaretli takıların yıldönümlerinde özellikle tercih edilme sebebi sevginin ve aşkın daimi olacağını vurgulama isteğinden ötürüdür.
 • Dini işaretler: Dinlerin kendi sembolleri ve anlamları mevcuttur. Kişiler bu sembollerle inançlarını ifade etmektedir. İslam dinini simgeleyen elif-vav ve  hilâl işareti; Hristiyanlığı hatırlatan haç işareti; Yahudiliği temsil eden Davud’un Yıldızı takılara işlenen sembollerden sadece bir kaçıdır. 
 • Sabah yıldızı; Çoban yıldızı ve venüs olarak da adlandırılan sabah yıldızına özellikle kolyelerde karşılaşılmaktadır. Parlaklığı, doğaüstü gücü, gizemi ve ışık saçmayı temsil eder.
 • Burç sembolü: On iki tane burç vardır ve her burcun bir simgesi vardır. Aynı zamanda bu semboller  burcun karakteristik ve fiziksel özelliklerini de temsil etmektedir. gezegenlerin ve burçların hayata olan etkisine son derece inanan insanlar takılarda kendi burcuna ait sembolü tercih edebilmektedir.
 • Anahtar; kapı, bilinmeyen, yeni yol, başarı, sahip olma ve bilgi gibi anlamlara gelen anahtarın gizemli bir havası olduğu için ilgi çekmektedir.
 • Defne dalı çelengi, zaferin ve gururun simgesi olan defne dalından çelenk Yunan mitolojisindeki Apollo’ ya kadar dayanmaktadır. Anlamsal gücü ve hoş görüntüsü sayesinde takı tasarımlarında yerini almıştır. 
 • Taç sembolü, kraliyet ailelerini hatırlatmakta, otoritenin ve seçkinliğin temsili sayılmaktadır.
 • Yusufçuk sembolü; tek eşliliği, aşkı ve ölümsüzlük anlamlarını taşıdığı için takılarda sıklıkla kullanılmakta ve hediye tercihlerinde öne geçmektedir.
 • Kelebek sembolü, hafifliğin ve zerafetin simgesidir. Bileklik takı ve kolye takı  kategorisinde oldukça fazla yer verilen kelebek imgesi zerafetiyle de göze çarpmaktadır. 
 • Çember sembolü, iç içe geçmiş görüntüsüyle evreni, varoluşu, kozmik dünyayı ve yüksek anlayışı simgeler. Çember takılar hem anlamsal olarak güçlü hem de sade ve şık görünüşüyle göze hitap etmektedir.
 • Melek sembolü,ışığın, iyiliğin ve güzelliğin simgesi olan melek figürünün dinsel açıdan da önemi büyüktür. Masumiyeti işaret eden melekler özellikle kolye takı olarak sık kullanılmaktadır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.